Ga naar hoofdinhoud
BestemmingsgidsenSuriname

Vakantie Suriname: reistijd, entreegeld, ICF en kosten

Een vakantie in Suriname plan je het best in september, oktober of november, de droogste maanden van het jaar. In oktober valt in Paramaribo gemiddeld 76 mm regen, tegen 328 mm in mei, volgens de maandcijfers van de Meteorologische Dienst Suriname. Met een Nederlands paspoort heb je voor toerisme geen visum nodig. Wel regel je vooraf online twee dingen: het entreegeld, €50 voor één binnenkomst, en het ICF-formulier. Een georganiseerde rondreis met vlucht kost bij Djoser vanaf €3.295 voor 20 dagen en bij Voja Travel vanaf €3.399 voor 15 dagen, per persoon.

Gepubliceerd op

Een statig licht gebouw met blauwe ramen staat tussen tropische bomen en palmen.

Dat ICF vul je ook in voor de terugreis, en dat doe je meestal als je al in Suriname bent: het formulier gaat pas 7 dagen voor vertrek open. Met een HelloRoam Suriname eSIM die je thuis al installeert, vul je dat formulier gewoon op je telefoon in en werken je kaarten en boekingsmails vanaf de landing, met 24/7 hulp als het verbinden niet lukt.

Inreizen gaat in twee online stappen: entreegeld en ICF

Voor toerisme of familiebezoek heb je met een Nederlands paspoort geen visum nodig, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken in het reisadvies voor Suriname. Voor zaken, werk, studie, stage of doorreis heb je wel een visum nodig. Je paspoort moet bij aankomst nog minstens 6 maanden geldig zijn. Alle regels en prijzen in dit stuk zijn gecontroleerd op 2 oktober 2026.

Regel je Suriname-eSIM voor vertrekThuis installeren, aanzetten zodra je landt. Vanaf € 6,46.Bekijk Suriname-abonnementen

Stap 1: entreegeld betalen bij VFS Global

Het entreegeld betaal je online bij VFS Global, op suriname.vfsevisa.com. Het Surinaamse ministerie van Buitenlandse Zaken wees die site in augustus 2026 aan als de officiële website; de oude link werkt niet meer. Je uploadt de fotopagina van je paspoort en een pasfoto van hooguit 6 maanden oud. Je betaalt met creditcard of iDEAL en downloadt daarna de voucher uit je mail.

VoucherPrijsWat je krijgt
Entry Fee Single€50 of USD 50Eén binnenkomst
Entry Fee Multiple€75 of USD 75Tot 5 binnenkomsten in 3 maanden vanaf je eerste aankomst
Kinderen van 0 tot en met 2 jaarGeen entreegeldVrijgesteld sinds 1 januari 2025

Deze bedragen staan in de bekendmaking van 26 april 2025 van het ministerie. VFS Global rekent daar per voucher nog €8 of USD 8 servicekosten bovenop. Kijk bij het betalen naar het eindbedrag op de site zelf. Het betaalbewijs laat je zien bij het inchecken voor je heenvlucht en bij aankomst. Bij aankomst een voucher kopen kan niet, staat op icf.sr.

Stap 2: het ICF-formulier, heen en terug

Het ICF (Immigration & Customs Form) vul je gratis in op icf.sr, vanaf 7 dagen voor aankomst. Je hebt je reisgegevens, een e-mailadres en een selfie nodig. Daarna krijg je een QR-code die bij aankomst wordt gescand. Zonder die QR-code mag de luchtvaartmaatschappij je niet laten instappen.

Voor je vertrek uit Suriname vul je een nieuw ICF in, ook weer vanaf 7 dagen ervoor. Heb je onderweg geen wifi, dan raadt de veelgestelde-vragenpagina van het ICF aan om het drie dagen voor vertrek in je huis of hotel te doen. Een ingediend formulier kun je niet meer aanpassen.

Volgens icf.sr vult iedere reiziger met een eigen paspoort een eigen ICF in, ook een kind. Buitenlandse Zaken spreekt van reizigers vanaf 18 jaar. Houd de ICF-site aan, want die beheert het formulier.

Regels en bedragen kunnen veranderen. Lees daarom vlak voor vertrek het reisadvies van Buitenlandse Zaken en de sites van VFS Global en het ICF opnieuw.

September tot en met november is de droogste periode

Een houten boot ligt op rustig water langs een dichtbegroeide, tropische oever.
Een houten boot ligt op rustig water langs een dichtbegroeide, tropische oever.

Suriname heeft twee regentijden. Buitenlandse Zaken noemt de lange regentijd van mei tot augustus en de korte van december tot februari. In die periodes kan zware regen wegen en straten onder water zetten, vooral in het noorden en midden van het land.

De maandcijfers hieronder komen van de Meteorologische Dienst Suriname, via de klimaatpagina van de WMO voor Paramaribo. Een regendag is daar een dag met minstens 3 mm regen.

MaandGem. max. (°C)Gem. min. (°C)RegendagenNeerslag (mm)
Januari31,821,615159,6
Februari31,321,612168,2
Maart32,121,814152,3
April32,622,616206,2
Mei32,922,722328,2
Juni33,222,522274,5
Juli33,522,520225,2
Augustus34,122,715149,7
September34,722,91194,6
Oktober35,122,91276,1
November34,322,613134,2
December33,422,518178,9

Het is het hele jaar warm. Oktober heeft de minste regen en is ook het warmst, met gemiddeld 35,1 graden overdag. Mei en juni hebben de meeste regendagen. Maart is een tweede optie: de korte regentijd is dan voorbij, en er valt minder regen dan in december, januari of februari.

November: droog weer en Onafhankelijkheidsdag

November valt nog in de droge periode, met gemiddeld 13 regendagen. Op 25 november viert Suriname Onafhankelijkheidsdag, Srefidensi: het land werd in 1975 onafhankelijk. In 2026 valt 25 november op een woensdag. Het programma voor dit jaar stond bij onze controle nog niet op gov.sr, de site van de Surinaamse overheid, dus kijk daar vlak voor je reis.

De herfstvakantie valt in de droge tijd, de kerstvakantie in de korte regentijd

Reis je met schoolgaande kinderen, dan bepalen de schoolvakanties van de Rijksoverheid je data. Voor de herfst- en voorjaarsvakantie zijn dat adviesdata waar scholen van mogen afwijken, dus kijk ook in de schoolgids. Zo vallen de vakanties in het Surinaamse jaar.

VakantieDataSeizoen in Suriname
Herfstvakantie 2026Noord: 10 t/m 18 oktober. Midden en zuid: 17 t/m 25 oktoberDroge tijd, droogste maand
Kerstvakantie19 december 2026 t/m 3 januari 2027Korte regentijd
Voorjaarsvakantie 2027Noord en midden: 20 t/m 28 februari. Zuid: 13 t/m 21 februariLaatste weken van de korte regentijd
Meivakantie 202724 april t/m 2 meiOvergang naar de lange regentijd
Zomervakantie 2027Noord: 10 juli t/m 22 augustus. Midden: 17 juli t/m 29 augustus. Zuid: 24 juli t/m 5 septemberLange regentijd, die tot en met augustus loopt

Met kinderen naar Suriname

Kinderen tot en met 2 jaar betalen geen entreegeld, vanaf 3 jaar wel. Elk kind met een eigen paspoort krijgt een eigen ICF. Reis je alleen met een kind jonger dan 18? Check dan welke documenten je nodig hebt, zoals het toestemmingsformulier voor reizen met een minderjarige. Zo voorkom je problemen bij de grenscontrole.

Zo verschillen de rondreisprijzen met en zonder vlucht

Hoe duur een vakantie in Suriname is, hangt vooral af van de vlucht en het programma. Djoser verkoopt dezelfde 20-daagse reis ook zonder vlucht, vanaf €2.195. Dat is €1.100 minder dan de vanafprijs met vlucht. De tabel toont de vanafprijzen die de reisorganisaties op hun eigen site noemen.

Reis of kostenpostPrijs per persoonWat erin zit
Voja Travel, rondreis 15 dagenVanaf €3.399Vlucht, transfers en verblijf
Djoser, groepsreis 20 dagenVanaf €3.295, plus €26,25 bijkomende kosten (bij 2 personen)Rechtstreekse KLM-vlucht en reisbegeleiding
Djoser, dezelfde reis zonder vluchtVanaf €2.195Landarrangement, vlucht boek je zelf
Entreegeld Suriname (Single)€50, plus €8 servicekosten van VFS GlobalVerplicht voor toeristen vanaf 3 jaar

Kijk per pakket wat er wel en niet in zit, en of het entreegeld al geregeld is. De prijzen komen van de groepsreis van Djoser en de rondreizen van Voja Travel.

De munt van Suriname is de Surinaamse dollar (SRD). De Centrale Bank van Suriname gaf op 1 oktober 2026 een gemiddelde koers van ongeveer 42 SRD voor een euro in bankbiljetten.

Neem genoeg contant geld mee, want pinautomaten zijn soms leeg

Buitenlandse Zaken raadt aan om voldoende contant geld in euro of Amerikaanse dollar mee te nemen. Het komt regelmatig voor dat geldautomaten leeg zijn. Ook werken pinpassen met een V PAY-logo niet bij alle automaten.

Neem ook niet te veel mee. Volgens de douane-informatie op icf.sr verbiedt Surinaamse regelgeving (besluit nr. 225 van de Deviezencommissie) om USD 10.000 of meer, of de tegenwaarde, over de grens mee te nemen.

Het reisadvies is geel, met aandacht voor diefstal en vliegveiligheid

Buitenlandse Zaken geeft Suriname kleurcode geel: je kunt erheen, maar er zijn bijzondere veiligheidsrisico's. Het advies is op 18 juni 2026 voor het laatst gewijzigd. Houd rekening met zakkenrollers en diefstal op drukke plekken. Let ook op in straten en parken buiten het uitgaanscentrum van Paramaribo. Criminelen gebruiken vaak vuurwapens of kapmessen.

De Europese Commissie heeft alle Surinaamse luchtvaartmaatschappijen op de EU Air Safety List gezet. Houd daar rekening mee als je met een Surinaamse maatschappij wilt vliegen. Volgens Buitenlandse Zaken gelden die risico's niet voor de trans-Atlantische vluchten van Surinam Airways (SLM), want die voldoen wel aan de EU-regels.

Drugs zijn verboden, ook softdrugs, en de straffen zijn veel zwaarder dan in Nederland. Bij demonstraties kan geweld ontstaan, dus blijf er weg. In nood bel je 115 voor politie en ambulance en 110 voor de brandweer. NederlandWereldwijd is dag en nacht bereikbaar op +31 247 247 247.

De GGD vertelt welke vaccinaties jij nodig hebt

Kom je uit een gebied waar gele koorts voorkomt, dan is een bewijs van vaccinatie tegen gele koorts verplicht. Zonder dat bewijs kom je mogelijk het land niet in. Buitenlandse Zaken raadt aan je gele vaccinatieboekje altijd mee te nemen.

Het reisadvies noemt ook dengue (knokkelkoorts), chikungunya, zikakoorts en hondsdolheid. Welke prikken en middelen bij jouw route passen, lees je bij GGD Reisvaccinaties.

Malaria is een apart verhaal. In 2025 kreeg Suriname van PAHO en de WHO het certificaat malariavrij, als eerste land in het Amazonegebied, meldt het Surinaamse ministerie van Volksgezondheid. De minister noemde die status wel kwetsbaar, door migratie, open grenzen en kleinschalige goudwinning. Vraag de GGD wat dat voor jouw route betekent.

Sluit een goede reisverzekering af. Buitenlandse Zaken schrijft dat de zorg niet overal van goed niveau is en dat ziekenhuizen vaak te weinig mensen en middelen hebben. Soms moet je dan naar een ander land voor behandeling. Neem medicijnen mee in de originele verpakking.

Paramaribo, de rivieren en het regenwoud vormen de kern van een rondreis

Drie mensen varen in een houten boot over een rivier, omringd door dichtbegroeide palmbomen.
Drie mensen varen in een houten boot over een rivier, omringd door dichtbegroeide palmbomen.

Suriname heeft drie plekken op de Werelderfgoedlijst van UNESCO. Het zijn de historische binnenstad van Paramaribo (2002), het Centraal Suriname Natuurreservaat (2000) en de archeologische vindplaats Jodensavanne (2023). Bij Jodensavanne horen de oude nederzetting en de begraafplaats aan de Cassiporakreek.

Twee Nederlandse reisorganisaties laten zien hoe zo'n route eruitziet. Djoser noemt Paramaribo, het Brokopondomeer, Brownsberg en Boven-Suriname, met een tocht per korjaal over de Surinamerivier. Onderweg bezoek je bij Djoser ook Fort Zeelandia in Paramaribo, de Leo- en Irenevallen bij Brownsberg, Jodensavanne, Galibi en Nieuw Nickerie. Voja Travel heeft een route met Paramaribo, de jungle en Bigi Pan, en raadt Natuurpark Peperpot net buiten Paramaribo aan.

Je redt je er met Nederlands. De Taalunie telt Nederlands als officiële taal in Suriname, met ongeveer 400.000 Nederlandstaligen.

Aankomst op Zanderij

Je landt op Johan Adolf Pengel International Airport (PBM) in Zanderij, 45 km ten zuiden van Paramaribo. Het vliegveld noemt KLM en Surinam Airways als maatschappijen die op Amsterdam vliegen. Vertrek je vanaf Schiphol, lees dan vooraf onze gids over terminals, transport en wifi op Schiphol.

Voor de terugvlucht naar Amsterdam gaat de incheckbalie op Zanderij 5 uur voor vertrek open en sluit hij 2 uur ervoor.

Mobiel internet in Suriname valt buiten de EU-roamingregels

Suriname ligt buiten de EU, dus de EU-regel voor roaming tegen thuistarief geldt er niet. De EU-site Your Europe waarschuwt dat dataroaming buiten de EU en EER erg duur kan zijn. Odido rekent Suriname bijvoorbeeld niet tot de landen in je bundel en verkoopt er aparte Internet Op Reis-passen voor.

Je kiest dus uit een pas van je eigen provider, een lokale prepaid simkaart of een eSIM. Telesur verkoopt prepaid databundels in SRD, van 12 uur tot 30 dagen. Onze vergelijking van eSIM en roaming zet de kosten van beide naast elkaar.

De Suriname-plannen van HelloRoam gebruiken het netwerk van Digicel. Het plan start pas als je telefoon in Suriname verbinding maakt met dat lokale 4G-netwerk. Je installeert de eSIM dus gewoon thuis via wifi, met de stappen in onze installatiegids. Check wel eerst of je telefoon eSIM ondersteunt.

Je Nederlandse nummer kan op dual SIM actief blijven voor bellen en sms, terwijl de eSIM de data doet. Twijfel je over de grootte van je bundel? Dan kun je uitrekenen hoeveel data je nodig hebt.

Ga je over de grens naar Frans-Guyana, bijvoorbeeld naar Saint-Laurent-du-Maroni? Het Suriname-plan van HelloRoam werkt daar niet, maar er is een aparte bundel voor Frans-Guyana. Frans-Guyana hoort bij Frankrijk, en Odido rekent het tot de EU-landen in je bundel. Check bij je eigen provider of dat voor jou ook zo is.

Ga je naar een lodge in het binnenland, vraag dan vooraf aan de lodge of je reisorganisatie of er mobiel bereik of wifi is.

Vragen die reizigers stellen

Mag ik in Suriname autorijden met mijn Nederlandse rijbewijs?

Ja, maar volgens Buitenlandse Zaken maximaal 14 dagen na aankomst. Blijf je langer en wil je blijven rijden, dan heb je een internationaal rijbewijs (IRB) nodig.

Hoeveel uur tijdsverschil is er tussen Nederland en Suriname?

Suriname loopt 3 uur achter op UTC en kent geen zomertijd, blijkt uit de gegevens van de WMO. Tijdens de Nederlandse wintertijd is het in Paramaribo 4 uur vroeger dan in Nederland. Tijdens de Nederlandse zomertijd is het verschil 5 uur.

Heb ik opnieuw entreegeld nodig na een uitstap naar Frans-Guyana?

Met een Single-voucher kom je één keer binnen. Ga je tussendoor naar Frans-Guyana of Guyana en kom je terug, dan past de Multiple-voucher van €75. Die geldt 3 maanden vanaf je eerste aankomst, voor maximaal 5 binnenkomsten. Vul bij elke in- en uitreis ook een nieuw ICF in.

Bronnen

  1. Reisadvies Suriname, Ministerie van Buitenlandse Zaken (laatst gewijzigd 18-06-2026, gelezen 02-10-2026)nederlandwereldwijd.nl
  2. Bekendmaking Entry Fee Multiple per 1 mei 2025, Ministerie van Buitenlandse Zaken Surinamegov.sr
  3. Wijziging VFS Global-weblink voor visumaanvragen en betaling Entry Fee (10 augustus 2026)gov.sr
  4. NGP Suriname E-Visa: Entry Fee process (NL), VFS Global via gov.srgov.sr
  5. ICF FAQ, Immigration and Customs Form Surinameicf.sr
  6. ICF: I'm traveling to Surinameicf.sr
  7. Paramaribo climatological information, WMO World Weather Information Service (Meteorological Service Suriname)worldweather.wmo.int
  8. Overzicht schoolvakanties 2026-2027, Rijksoverheidrijksoverheid.nl
  9. Formulier toestemming reizen met minderjarige naar het buitenland, Rijksoverheidrijksoverheid.nl
  10. Rondreis Suriname, 20 dagen, Djoserdjoser.nl
  11. Suriname vakantie, Voja Travelvoja.travel
  12. Wisselkoersen, Centrale Bank van Suriname (gewogen gemiddelde 1 oktober 2026)cbvs.sr
  13. GGD Reisvaccinatiesggdreisvaccinaties.nl
  14. Suriname officieel malaria-vrij verklaard door PAHO en WHO, Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeidgov.sr
  15. Suriname maakt zich op voor onvergetelijke Srefidensi-viering, Kabinet van de Presidentgov.sr
  16. Suriname, States Parties, UNESCO World Heritage Centrewhc.unesco.org
  17. Feiten en cijfers over het Nederlands, Nederlandse Taalunietaalunie.org
  18. About JAPI-Airport, Johan Adolf Pengel International Airportjapi-airport.com
  19. Airlines & Destinations, Johan Adolf Pengel International Airportjapi-airport.com
  20. Check-In Times, Johan Adolf Pengel International Airportjapi-airport.com
  21. Roamingkosten, Your Europe (Europese Unie)europa.eu
  22. Bellen en internetten buiten de EU, Odidoodido.nl
  23. Bellen en internetten binnen de EU, Odidoodido.nl
  24. Telesur Prepaidtelesur.sr

Geschreven door

HelloRoam Team

Het redactieteam van HelloRoam schrijft over eSIM-technologie, reisconnectiviteit en mobiele datatips voor internationale reizigers.